Elevii dintr-o comună vor fi recompensați pentru rezultatele bune la învățătură.
În comuna Cătunele, județul Gorj, primarul Florinel Țuilă a creat o tradiție care durează de 20 de ani: elevii cu cele mai bune medii sunt recompensați cu tabere gratuite la mare. Anul acesta, 12 elevi care au obținut o medie minimă de 9,50 vor participa la o tabără în Eforie Nord, în perioada 10-15 august.
Costurile sunt acoperite prin sponsorizări de la firme locale și prin contribuții personale ale primarului și altor susținători, astfel încât bugetul local să nu fie afectat. Această inițiativă are scopul de a motiva elevii să performeze în învățătură și de a le oferi o recompensă care să îi încurajeze să continue să învețe bine.
Astfel, comuna Cătunele devine un model de bune practici în educație și implicare comunitară în Gorj.