România are cele mai puternice garanții de securitate.
Deputatul PSD Gorj, Mihai Weber, a declarat că România beneficiază, ca stat membru NATO și al Uniunii Europene, de cele mai solide garanții de securitate din istoria sa. Afirmația a fost făcută după o întâlnire de lucru a Comisiei pentru apărare cu ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, și șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad.
La reuniune au fost discutate situația de securitate în regiunea Mării Negre, programele de înzestrare a Armatei, planurile de pregătire pentru anii 2026–2027 și sprijinirea industriei naționale de apărare.
Weber a subliniat că modernizarea apărării, investițiile în oameni și tehnologie, dar și combaterea dezinformării sunt esențiale în actualul context geopolitic.