Profesorii continuă protestele în fața Ministerului Educației, nemulțumiți de măsurile luate de Guvernul Bolojan, precum aglomerarea claselor, creșterea normei didactice și tăierile salariale. La cel mai mare protest din 8 septembrie, dascălii au mers în marș până în fața Palatului Cotroceni și au așteptat un răspuns de la președintele Nicușor Dan. După două ore de discuții, președintele le-a promis că în octombrie va veni cu un răspuns la solicitările lor.
Studenții se alătură protestelor, nemulțumiți de tăierea burselor și eliminarea reducerii în transportul public. Astăzi, de la ora 14:00, profesorii s-au adunat din nou în fața Ministerului Educației pentru a cere demisia ministrului Educației Daniel David.