România a pierdut procesul cu Pfizer și este obligată să plătească aproximativ 600 de milioane de euro, sumă care include costul vaccinurilor anti-COVID comandate în timpul pandemiei și neachitate conform contractului, precum și dobânzi și cheltuieli de judecată.
Decizia a generat reacții politice puternice, fiind criticat modul în care au fost gestionate achizițiile de vaccinuri în perioada crizei sanitare.
Deputatul PSD Gorj, Claudiu Manta a declarat că situația reprezintă o povară majoră pentru bugetul de stat și a acuzat decizii politice greșite în gestionarea contractelor.
“Molima useristo-penelistă lovește din nou.
De data asta, deciziile miniștrilor Vlad Voiculescu și Ioana Mihăilă ne costă 579 milioane de euro!
România a pierdut, la Bruxelles, procesul cu Pfizer și este obligată să plătească integral dozele de vaccin anti-COVID pe care nu le-a mai preluat. Statul român trebuie să achite și dobânzi, precum și cheltuieli de judecată.
Și asta pentru că niște miniștri incompetenți au comandat fără nicio logică, de trei ori mai multe doze de vaccin decât populația țării”, a scris deputatul PSD Gorj, Claudiu Manta pe pagina de facebook.