Lovitură pentru tradițiile de Paște în Gorj pentru că nu va exista niciun centru pentru sacrificarea mieilor în 2026.
Decizia vine după ce în anii anteriori, controalele au scos la iveală mai multe nereguli, motiv pentru care autoritățile nu mai permit funcționarea punctelor temporare.
Directorul adjunct al DSVSA Gorj, Sorin Ștefănescu a explicat în presa locală că în anii trecuți, au fost descoperite probleme legate de transportul animalelor și respectarea normelor de bunăstare. 
Din acest motiv, autoritățile și administrațiile locale au ajuns la o concluzie: târgurile nu mai trebuie să funcționeze, iar în 2026 nu s-a mai cerut nicio autorizare din partea primăriilor pentru organizarea temporară a unor astfel de centre. 
DSVSA transmite și un avertisment ferm, carnea de miel trebuie cumpărată doar din surse autorizate magazine, carmangerii sau supermarketuri, unde produsele sunt verificate sanitar-veterinar.
Oficialii avertizează că produsele cumpărate din surse neautorizate pot reprezenta un risc real pentru sănătate.