Românii ar putea resimți un nou val de scumpiri imediat după Paște, în special la alimente, din cauza problemelor tot mai mari din agricultură și industrie. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, avertizează că întreg lanțul alimentar este în pericol dacă fermierii nu primesc sprijin urgent. 
Una dintre cele mai grave probleme este legată de costurile ridicate ale combustibilului, iar fără facilități fiscale, există riscul ca milioane de hectare să nu mai fie cultivate. 
Această situație ar declanșa un efect în lanț: mai puțină producție agricolă, lipsă de hrană pentru animale și, în final, scumpiri semnificative în magazine. 
Specialiștii avertizează că inflația la alimente ar putea ajunge chiar la 15%, iar fără măsuri rapide, există riscul apariției unor lipsuri pe rafturi și concedieri în industrie.