România se află într-o nouă rundă de consultări politice pentru desemnarea unui premier, după eșecul încercărilor de a configura o majoritate parlamentară stabilă. Președintele României, Nicușor Dan a reluat discuțiile cu partidele pentru identificarea unei soluții de guvernare.
PSD își exprimă disponibilitatea de a prelua guvernarea și funcția de prim-ministru, însă exclude categoric orice colaborare cu AUR. În același timp, social-democrații insistă pe ideea unei formule de guvernare care să le permită asumarea conducerii executive.
USR respinge varianta unui guvern monocolor condus de PSD. Dominic Fritz afirmă că formațiunea este deschisă la un guvern minoritar alături de PNL și UDMR, precizând că USR nu se teme de alegeri anticipate.
De cealaltă parte, George Simion susține că formarea unui guvern fără AUR nu reflectă realitatea politică actuală, respingând scenariile de excludere a formațiunii sale.
În paralel, președintele PNL, Ilie Bolojan a prezentat două variante de guvern minoritar ca soluții posibile pentru deblocarea situației și evitarea prelungirii crizei politice.
Discuțiile continuă, iar desemnarea unui premier rămâne incertă în lipsa unei majorități parlamentare clare.