Primarul orașului Tismana, Narcis Petre Remetea, a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiști, după mai multe ore de audieri desfășurate la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj.
Edilul a fost ridicat în cursul dimineții și condus la audieri de lucrătorii Serviciului de Ordine Publică, într-un dosar aflat în instrumentarea oamenilor legii. Potrivit informațiilor confirmate de IPJ Gorj, după finalizarea cercetărilor și a audierilor, pe numele acestuia a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore.
Verificările ar avea legătură cu fapte din domeniul silvic, însă autoritățile nu au comunicat, până la această oră, acuzațiile exacte formulate împotriva primarului.
Vineri, Narcis Petre Remetea urmează să fie prezentat procurorilor, care vor decide ce măsuri legale se impun în continuare.